K čemu kojící polštář vlastně slouží? Na co si dát pozor při výběru kojícího polštáře?

Přemýšlíte, jaký kojicí polštář a podle čeho si vybrat? Nebo zatím nemáte jasno v tom, k čemu je dobrý a zda ho vůbec potřebujete? Poradíme vám s rozhodnutím i s výběrem.

K čemu kojicí polštář vlastně slouží?

Je to víceúčelový výrobek, který nabízí komfort a pohodlí nejen pro maminku v době těhotenství, ale i pro miminko, případně pro miminka dvě. Při kojení ho můžete použít ve všech polohách – jak při kojení vleže, tak vsedě a také při bočním, tzv. fotbalovém držení.

Kojicímu polštáři se také říká „umělá děloha". Dobře to vystihuje jeho další funkci - v době po porodu se totiž většina miminek bojí velkého prostoru kolem sebe. Kojicí polštář udělá z velkého prostoru malý, a jelikož ho používá i maminka, miminko se cítí bezpečně a myslí si, že máma je stále nablízku.

Můžete jej použít i jako bezpečnostní bariéru kolem miminka, pro jeho polohování např. při jídle a také jako opora dítěte při sezení. Protože se kojicí polštář nepoužívá zdaleka jen na kojení, ale slouží i pro relaxaci maminky a při spaní na boku jako opora rostoucího bříška, je vhodné si jej pořídit již v druhém trimestru těhotenství.

Jaký typ vybrat?

Důležité jsou tři základní parametry – velikost, výplň a funkčnost.

Rozhodně se nebojte koupit si tzv. maxi kojicí polštář, který měří po vnějším obvodu 215 cm. Praktické je vybrat si takový polštář, který se dá prát v automatické pračce a nemusíte jej nosit do čistírny. Ideální varianta je typ se snímatelným povlakem. Povlaky se samozřejmě prodávají i samostatně, takže jich můžete mít víc a polštář kdykoliv převléknout.

Co se výplní týče, nejoblíbenější je PES duté vlákno – jedná se o materiál ve tvaru kuliček, které zajistí, že si polštář i po vyprání ponechá tvar a vzdušnost. Duté vlákno je čištěné, antialergenní, vytváří nevhodné prostředí pro roztoče, dá se velice snadno vyprat v pračce, nešustí a přizpůsobí se vám i miminku. Výplň by mělo být možné doplňovat podle potřeby.

Na našem trhu je k dispozici široký výběr kojicích polštářů od různých výrobců a v různých cenových kategoriích. Určitě ale neuděláte chybu, pořídíte-li si výrobek od české společnosti, která kojicí polštáře přímo vyrábí a používá atestované, české materiály.

Prohlédněte si kojící polštář z blízka

Leave a comment