Sex v těhotenství: jak si ho bezpečně užít?

I když je žena těhotná, neznamená to, že touha po sexu ji opustila. Pravda je, že její chuť milovat se kolísá. Pokud těhotenství snáší v prvním trimestru dobře a netrápí ji nevolnosti, sexu nic nebrání. Někdy však mívá citlivější prsa, takže jí dotyky nejsou příjemné. S prvními třemi měsíci je spojena i zvýšená únava, která se rovněž může na nechuti k sexu podepsat.

Užívejte si ve druhém trimestru!

Ideální je druhý trimestr, kdy se žena většinou cítí nejlépe a není ještě tak neohrabaná. Někdy se dokonce díky hormonům cítí mnohem žádoucnější, rovněž její sexuální apetit a chuť experimentovat nabývají na intenzitě.

Poslední tři měsíce jsou ve znamení značného váhového přírůstku a únavy, takže chuť pomilovat se opět většinou klesá. Pokud se vám do sexu nechce a bolí vás celé tělo, do ničeho se nenuťte. I mazlení nebo jemné masáže mohou být velice příjemné a udělají dobře vám i vašemu partnerovi.

Jaké polohy ano a jaké ne?

Hodně diskutabilní bývá také to, v jaké poloze se milovat. Během těhotenství bývá obvyklé, že o tom rozhoduje žena podle toho, jak jí to nejvíce vyhovuje. Obavy, zda není sex rizikem a nemůže vyvolat potrat, bývají většinou neopodstatněné. V každém případě je dobré milovat se šetrně a ohleduplně, aby budoucí maminka cítila pohodlí a uvolnila se. Některé maminky svůj komfort vylepší tím, že použijí relaxační polštář, o který se opřou nebo do kterého se příjemně zaboří.

Pravda je, že existují situace, kdy by si gravidní žena měla sex raději odepřít. Zejména pokud se objevily jakékoli vážnější zdravotní komplikace nebo jakékoli odchylky od normy. V případě nejasnostní nebo pochybností je na místě poradit se s lékařem, který posoudí váš aktuální zdravotní stav.

Doporučení: Pokud vám manžel přechodně během gravidity „nevoní“, nelekejte se, v těhotenství to bývá běžné a problém se sám od sebe časem srovná.

Leave a comment