První miminkovský úsměv: kdy se objeví?
Stačí, aby se na vás děťátko usmálo, a vše je odpuštěno: noční buzení, nevyspání, shon, stres (často zbytečný) a únava, které se za posledný týdny nastřádaly. Zatímco někteří rodiče se dušují, že jejich zlatíčko se na ně usmálo hned v prvních dnech po porodu, je třeba vědět, že nejde o vědomý úsměv, ale spíše o jakýsi nechtěný pohyb rtů nebo určitou grimasu, která právě úsměv tak dobře připomíná. Je to tím, že novorozenec v tomto věku ještě neumí ovládat mimické svaly. Tato schopnost se ale postupně zlepšuje.
Vědomý úsměv se nejčastěji objevuje koncem 2. a začátke 3. měsíce věku
miminko jím nejčastěji obdaruje ty, kteří s ním tráví nejvíce času. Jsou to tedy maminka s tatínkem, babička, dědeček nebo starší sourozenec. Vyloudit okouzlující, zatím bezzubý úsměv na rtech, umí už jen samotná přítomnost rodiče, když se sklání nad postýlkou a na své děťátko se směje.
Stejně tak se i už takhle malé dítě usmívá při pohledu na čtyřnohé domácí mazlíčky, o čemž svědčí řada vtipných a podařených videí, která kolují po internetu. V hlavní roli bývá miminko a pes nebo kočka, kteří svým chováním umí vyloudit úsměv na tváři těch nejmenších. Někdy se mrňous culí i na svoji oblíbenou hračku a není náhoda, že to bývá plyšák s roztomilým obličejíkem.
O tom, kdy se objeví první úsměv, rozhoduje i povaha a založení našeho miminka, ale ta v takto útlém věku nehraje až tak zásadní roli. Důležitější je spíš to, kolik podnětů dítě ze svého okolí dostává. Prvním úsměvem nás děťátko nejčastěji obdaří ve chvíli, kdy je vyspalé, odpočaté, syté a cítí se dobře, v bezpečí a mezi svými.
Miminkům se také líbí nejrůznější melodické zvuky, které vydáváme, a nejvděčnějšími slůvky jsou citoslovce typu kuk, bububu (to když se jako schováváme), nebo další krátká slovíčka. Často stačí říci zvukomalebnou říkanku, měnit intonaci nebo udělat nějaké výrazné gesto, a malý špunt se celý rozzáří.
Je krásné vidět, jak málo umí děťátku v tomto věku udělat radost a s jakou chutí právě objevuje svět!
Leave a comment