18. týden těhotenství, miminko se začíná hýbat

Tento týden se možná budete radovat z prvních pohybů miminka.

Ženy, které těhotenství jednou či vícekrát prožily, se již mohou nějakou chvíli z prvních pohybů radovat. Pokud, ale ještě žádné pohyby nepocítíte, není se čeho bát, některé maminky si na ně musí počkat i do dvacátého týdne. Jak bylo zmíněno v jednom z minulých článků, zaznamenání a vnímání prvních pohybů je velmi individuální záležitost.

Někdy můžete až teď pocítit zlepšení stavu Vaší pleti a vlasů z důvodu toho, jak se celé vaše tělo více prokrvuje a okysličuje. Také jistě vynecháváte alkohol, cigarety a kávu, tím pádem je Vaše tělo očištěné od škodlivých látek, a to se též může projevit na stavu pleti, vlasů i nehtů.

Druhý trimestr se označuje jako období klidu a pohody.

Není tedy žádným překvapením, pokud se u Vás projeví zvýšený zájem o sex. Navíc i Vaše prožitky mohou být více intenzivnější, než tomu bylo před otěhotněním. Některé ženy v tomto období dokonce zažívají svůj první orgasmus. Důvodem je nejen prokrvenější pánevní oblast, ale i prsy jsou citlivější než obvykle. Pokud vám nestojí v cestě nějaký zdravotní problém nebo rizikové těhotenství není se čeho bát. Vhodné je určitě stále dbát na pečlivou hygienu a rozhodně se do ničeho nenutit, pokud se necítíte dobře. V této oblasti je samozřejmě důležitá komunikace mezi partnery.

Leave a comment