17. týden těhotenství, udělejte si radost novým kouskem do Vašeho těhotenského šatníku

Tento týden těhotenství vstupujete již do 5. lunárního měsíce. Na váze jistě přibylo nějaké kilo navíc. Změnu vašeho těla zaznamenáte i na oblečení, proto je jistě čas udělat si radost nějakým hezkým kouskem do Vašeho těhotenského šatníku.

Jestliže jste v předešlém týdnu absolvovala odběry krve na tzv. triple test, tento týden byste měla být jistě seznámena s výsledky. V případě nejasných či abnormálních hodnot se přistupuje k dalším vyšetřením, jako je např. amniocentéza - odběr plodové vody.

Pokud přemýšlíte nad dovolenou před narozením miminka, teď je ještě příhodné období na její uskutečnění. Důležitý je výběr vhodného místa a případných aktivit na dovolené. Určitě si dávejte pozor na místa s velkým výkyvem teplot, či destinace, které sebou přináší nutnost podstoupit nezbytná očkování jako kompenzaci různých onemocnění.

Miminko stále rychle roste

a nyní je velké pro představu asi jako grep – může měřit až 13 centimetrů a vážit cca 140 gramů. Prodlužují se dolní končetiny a vyrovnávají se těm horním, které byly doposud o poznání delší. Celkově se začínají srovnávat proporce celého těla. Již v předešlých týdnech miminko začalo být aktivní, pohybuje se, cucá si palec. Začíná vnímat zvuky a může reagovat na nepříjemné nebo nečekané zvuky trhnutím. Oči má stále pevně zavřené a chráněné očními víčky, i přesto mohou být oči již citlivé na světlo. Kůže je stále spíše průsvitná kvůli chybějícímu podkožnímu tuku, který je důležitý k pozdější regulaci tepla.

Kostra miminka je stále ještě tvořena více chrupavkou, později začíná tvrdnout a tzv. osifikovat, tedy přeměňovat se na kostní tkáň. Postupně se vyvíjí potní žlázy. Srdeční akce miminka je na rozdíl od té Vaší asi dvakrát rychlejší.

Leave a comment