Jak zmírnit těhotenské nevolnosti

Ranní nevolnosti považuje řada nastávajících maminek jako něco, co k těhotenství neodmyslitelně patří. Je pravda, že až tři čtvrtiny gravidních žen je v různé intenzitě mívá. Mohou za to hormonální změny, přesněji řečeno hladina hormonu HCG v krvi, která kulminuje mezi 8. až 10. týdnem.

Jak tyto nevolnosti překonat?

Doporučuje se jíst pravidelně a menší porce. Hned po probuzení by žena měla v posteli zakousnout nějakou sušenku, aby se zvýšila hladina cukru v krvi, a z lůžka vstávat pomalu. Pak si dát v klidu a beze spěchu zdravou snídani.

Během dne si dopřejte jídlo klidně pětkrát nebo i víckrát, ale jezte méně. Pokrmy tučné, mastné, ostré a kořeněné gravidním ženám neprospívají.

Nezapomínejte na odpočinek!

Maminky by měly co nejvíce odpočívat. Ranní nevolnosti bývají vyčerpávající a berou ženě sílu. Ke kvalitnímu odpočinku vám výborně pomůže relaxační polštář, díky němuž najdete v každém týdnu těhotenství tu nejlepší a nejpohodlnější polohu.

Důležité je dodržovat pitný režim, ideální je pramenitá voda. Některé čaje těhotným ženám připadají příliš „těžké“, takže mohou nevolnosti zhoršovat. Jestliže nastávající maminka úporně zvrací, hrozí dehydratace, a proto by rozhodně měla navštívit lékaře. Ten v závažných případech doporučí hospitalizaci.

Zkuste bylinky nebo zelený čaj

Není důvod bránit se slabému zelenému čaji nebo čaji bylinkovému. Pozor na to, že ne každá bylinka je vhodná. Zkuste fenyklový čaj, který zlepšuje trávení stejně dobře jako slabý heřmánkový odvar. Někdy mají těhotné ženy kvůli častému močení tendenci méně pít, ale to je chyba. Sycené a slazené nápoje si dopřejte jen výjimečně.

A ještě rada na závěr: pokud trpíte ranními nevolnostmi, vyhýbejte se místům, kde je dusno, hodně vydýchaný vzduch nebo nepříjemný zápach.

Leave a comment