Prevence mužské neplodnosti: čeho by se muži měli vyvarovat?

Počet párů, kterým se nedaří zplodit potomka, neustále roste. Nadpoloviční většinu neplodných pacientů tvoří ženy, muži jsou na vině zhruba ve 40 % případů. Neplodnost může být dána geneticky, anatomickými odchylkami nebo poruchami sexuálních funkcí a v takových případech za problémem stojí faktory, se kterými se buď nedá nic dělat, nebo je řešením pouze vyhledání lékařské pomoci.

U nemalého procenta postižených mužů je ale porucha způsobena spíše životním stylem a nesprávnými návyky. Jak potížím předcházet?

Žijte zdravě

Základem prevence neplodnosti je zdravý životní styl. Úplně se vyhněte drogám a kouření, alkohol pijte jen omezeně. Konzumujte vitaminy, doporučuje se do jídelníčku zahrnout čerstvé ovoce a zeleninu. Dopřejte si vydatný spánek a také pohyb, kterým zároveň zabráníte obezitě. Se sportem ale opatrně, negativně na mužskou plodnost působí přetěžování spodní části břicha.

Zamezte přehřívání!

Ve varlatech se přirozeně udržuje teplota nižší až o několik stupňů, což hraje důležitou roli při vývoji zdravých spermií. Tento přirozený proces narušuje přehřívání způsobené buď nošením těsného spodního prádla, nebo dlouhodobé sedavé zaměstnání, případně odkládání notebooku na klín či dokonce časté saunování. V rámci prevence se doporučuje nosit volnější spodní prádlo, dodržovat pravidelné pauzy během pracovní doby a počítač pokládat výhradně na stůl.

Pozor také na psychiku

Za neobjasněnými případy poruchy plodnosti velmi často stojí psychika, a to především u párů, které se dlouhodobě potýkají s neúspěchem v pokusech o otěhotnění. Zkuste se proto uvolnit, relaxovat a nemyslet na předešlé nezdary. Dále se vyhýbejte stresu, naučte se odpočívat. Ideálním pomocníkem jsou záliby, jelikož vám pomohou odvést myšlenky jiným směrem.

Prevence u dětí

Neplodnosti u malých dětí lze předcházet kontrolou sestupu varlat v prvních měsících života. Pokud u chlapečka naleznete odchylku nebo si nejste jisti, pak situaci konzultujte s lékařem. Včasný sestup varlat výrazně snižuje riziko problémů v dospělosti, v opačném případě dochází opět k přehřívání a snížení funkčnosti spermií.

Leave a comment