Preeklampsie: těhotenská komplikace

Preeklampsie je těhotenská komplikace, která se vyskytuje zhruba u 5 % gravidních žen. Výhodou je, že se dá poměrně snadno odhalit během rutinních prohlídek.

K nejčastějším projevům patří zvýšený krevní tlak a výskyt bílkoviny v moči. U tlaku se považuje za kritickou hodnota 140/90. Mnoho žen si stále mylně myslí, že na preeklampsii lze usuzovat i podle otoků – ty se ale nemusejí vůbec objevit.

A naopak, i když se edémy vyskytnou, neznamená to automaticky, že těhotná žena musí mít preeklampsii. Stejně tak když se krevní tlak mimořádně vyhoupne do vyšších poloh, nemusí to znamenat, že lékař vyřkne tuto diagnózu.

Co to tedy ta preeklampsie je?

Jde o onemocnění placenty, a proto je tato choroba výlučně spojena pouze s těhotenstvím.

Zjednodušeně řečeno jde o to, že k děťátku v děloze se nedostanou potřebné živiny a kyslík, a to právě kvůli špatnému zásobení placenty. To může mít za následek nejrůznější komplikace jak pro maminku, tak miminko. Děťátko se totiž této situaci brání podvědomě tím, že na ni reaguje po svém, a to může vést ke zhoršení zdravotního stavu těhotné ženy.

Jde o poměrně složité biochemické procesy, které tu není nutné do detailu popisovat. Je však nutné podotknout, že tento stav lékaři bedlivě hlídají, vědomi si případných zdravotních komplikací, a pokud je to nutné, nastávající maminka je hospitalizována. V nemocnici zůstává tak dlouho, jak je to s ohledem na její zdravotní stav potřebné.

Zdravotníci sledují především to, jak miminko v děloze prospívá, v jakém stavu je placenta a jaké je množství plodové vody. Naštěstí existují léky, které krevní tlak snižují šetrně a mohou je užívat i nastávající maminky. Nicméně lékaři to rozhodně nepodceňují a zdravotní stav matky i dítěte pečlivě monitorují.

Pokud žena čeká druhé nebo další dítě a preeklampsií trpěla v předchozím těhotenství, musí počítat s tím, že se během pravidelných prohlídek na tyto parametry, jako je krevní tlak a případný výskyt bílkovin v moči, lékař opět zaměří. Zvýšenou pozornost zasluhují především prvorodičky a také ženy s vícečetným těhotenstvím.

Leave a comment