Strie v těhotenství: jak jim předcházet?

Nejedna maminka se bojí, že během těhotenství se objeví na jejím bříšku a prsou strie. Jde o malé, neškodné jizvičky, které vznikají nejčastěji tehdy, když žena přibírá rychle na váze. Kůže se rychleji rozpíná a reaguje na to tímto způsobem. Zatímco ze začátku jsou strie červené, tato barva postupně mizí, takže jsou nakonec světlejší než okolní pokožka.

Za vznik strií mohou hormony i geny

Strie se ale mohou objevit i u nastávajících maminek, jejichž váhové přírůstky nejsou nijak velké. Na vině bývají hormonální změny, zejména vyšší produkce hormonu zvaného kortizol. Ten snižuje elasticitu pokožky, která je tenčí. Tvoří se i méně kolagenu a elastinu, takže kůže není tak pružná. Pokud vaše maminka měla během těhotenství strie, je pravděpodobné, že vám se utvoří také. Jejich tvorba je totiž podmíněna do značné míry i geneticky.

Mazat, mazat a zase mazat…

Určitě vás zajímá, jestli se tvorbě strií dá nějak předejít a jak vypadá prevence. Vzhledem k tomu, že jde často o dědičnou záležitost, navíc podmíněnou hormonálně, účinná ochrana prakticky neexistuje. Na druhou stranu to vůbec neznamená, že máte zůstat pasivní a jen nečinně přihlížet.

Už v prvním trimestru, kdy ještě bříško není vypouklé, se na tuto situaci můžete připravit tím, že si budete problematické partie pravidelně masírovat a používat kvalitní krémy. Strie se nejčastěji tvoří na bříšku, hýždích, prsou a stehnech. Prostě všude tam, kde se najednou pokožka musí rychle vypnout. Každá žena to má jinak, některé se jizvičky objeví jen na prsou, jiná je odhalí na mnohem větší ploše těla.

Čím dříve nastávající maminka s péčí o pokožku začne, tím lépe. Drobné strie nemusí být hned vidět, a přesto na kůži již jsou. Zviditelní se ve chvíli, kdy dojde k výraznému nárůstu hmotnosti. Někdy tyto jemné trhlinky svědí, ale to by postupně mělo ustat. S péčí o pokožku by maminka neměla přestávat ani po porodu, zejména pokud kojí, protože prsa jsou větší a kůže na nich namáhaná.

Leave a comment