Mlezivo: kdy se tvoří, co obsahuje a proč je tak důležité
Je to mateřské mléko nebo to není mateřské mléko?
Řeč je o mlezivu, které se tvoří několik dní před porodem a zhruba 3 dny po něm. Odborníci ho také nazývají prvotním mlékem a jeho složení je naprosto unikátní. Kromě vitamínů, minerálů, stopových prvků a důležitých bílkovin obsahuje i další velmi důležité látky, které mají mimořádný význam při tvorbě imunitního systému malého človíčka. Tomu nějakou dobu trvá, než si zvykne na nové prostředí.
Nejde tedy o to, že by mlezivo mělo novorozence zasytit jako mateřské mléko, které se tvoří později. Příroda to nastavila tak, aby právě kolostrum nastartovalo v dětském organismu zcela zásadní procesy, které jsou důležité pro jeho nadcházející vývoj.
Umí také vytvořit přirozenou ochranu před bakteriemi,
viry a plísněmi, které sice nevidíme, ale které se v našem životě vyskytují prakticky na každém kroku. Obecně vzato, kolostrum se tvoří u všech savců a pomáhá mláďatům přežít kritické období po porodu, kdy ještě nemají potřebné protilátky a na nové prostředí se teprve adaptují. Ani člověk v tomto ohledu není žádnou výjimkou.
Mlezivo se mění v běžné mateřské mléko zhruba třetí den po porodu, není to ale striktně dané pravidlo. Například u žen, které rodily císařským řezem, to může být trochu jinak. Někdy se maminky obávají, zda budou mít dostatek mleziva, pokud se jim tvoří již několik dní před porodem. Není ale třeba se znepokojovat.
Tyto nesmírně důležité děje, jako je tvorba kolostra nebo mateřského mléka, běží díky hormonům, které se tvoří v ženském organismu. Jakmile je miminko na světě, situace se mění a tělo dostává signál, aby začalo tvořit mateřské mléko.
Odborníci doporučují,
aby ženy kolostrum před porodem neodstříkávaly. Tím by totiž podpořily nejen jeho nadměrnou tvorbu, ale mohly by tím narušit zcela přirozený průběh posledních dnů těhotenství. Proto je rozumnější nechat to na přírodě, která má díky hormonům tyto složité děje pod kontrolou.
Leave a comment