Kojení, nejlepší start pro vaše miminko
První týden je rozhodující pro úspěšné kojení vašeho miminka.
Odborníci se shodují: Mateřské mléko je jedním z největších darů, který můžete dát svému dítěti. Je to výživa překypující živinami a protilátkami, které zvyšují imunitu, trávení, pomáhá miminku k vývoji mozku. Bonus: Kojení spaluje kalorie jako „blázen“, takže vám pomůže zbavit se těhotenských kil, co vám zbyli z těhotenství. Kojení snižuje riziko rozvoje karcinomu prsu nebo vaječníků a osteoporózy.
Ale ne každá dobrá věc jde snadno.
Maraton krmení miminka, „ hltání“ prsa a bolavé bradavky jsou jen některé z problémů, kterým budete čelit jako kojicí máma, a to zejména na začátku kojení. Naštěstí drtivá většina těchto problémů lze překonat se správními informacemi o kojení a praxí. První týden je zvláště rozhodující, proto je důležité, aby vás v porodnici naučila laktační poradkyně správně kojit. Pokud kojení nejde ani po příchodu z porodnice, nevzdávejte to, kontaktujte laktační poradkyni ve vašem okolí a uvidíte, že to zvládnete i vy.
Nejdůležitější je první kojení – ihned po porodu
Bezprostředně po porodu, je ideální čas na to přiložit miminko poprvé k prsu. Po přirozeném porodu je to co nejdříve, pokud samozřejmě nenastaly žádné komplikace při porodu. Pokud jste rodily císařským řezem, budete možná muset počkat, dokud operace nebude dokončena, ale snažte se kojit během první hodiny po porodu.
Nestresujte se,
pokud vám zdravotní sestra nepřinese mimiko ihned po porodu. Miminko hlad nemá. U dětí narozených v termínu porodu, mají miminka zásoby kalorií a tekutin na několik prvních dnů. Takže se nebojte, že by vaše miminko mělo hlad. Přiložení miminka k prsu je důležité pro kontakt vás a vašeho miminka a tvorbu mateřského mléka.
Ujistěte se, že jste v pohodlí
Jakmile bude vaše miminko přisáto k prsu a kojení bude probíhat jak má, nebudete jej chtít přerušovat, jen proto, že vás bolí záda nebo máte unavenou ruku. Proto se vždy před kojením usaďte do pohodlného sedu, můžete použít i kojicí polštář, který zabrání bolesti zad a uleví vaší ruce. Kojícím polštářem miminko krásně podepřete a nemusíte jej držet na ruce po celou dobu kojení. Které může trvat i několik desítek minut.
Když začínáte kojit,
seďte vzpřímeně v křesle nebo na nemocničním lůžku. (Jakmile to bude možné, vyzkoušejte pozici vleže, miminka většinou v této pozici sají správně). Položte kojící polštář přes klín, takže vaše dítě je v úrovni prsou a lokty si podepřete také kojícím polštáře, abyste ulevili zádům a krčním svalům. Je vhodné si podložit nohy malou stoličkou nebo bedničkou.
Maminky, které mají dostatek mléka a informací,
mají tendenci kojit déle než ty, které nemají informace téměř žádné. Odborníci doporučují výlučné kojení po dobu prvních šesti měsíců a pak pokračovat s kojením po dobu nejméně do jednoho roku dítěte.
Leave a comment