Nejčastější potíže při kojení
Okolo kojení panuje stále mnoho mýtů a mnoho těhotných žen se bojí, že kojení nezvládnou nebo nebudou mít dost mléka. Mateřské mléko je pro novorozence to nejlepší, co může dostat. Pokud ovšem z nějakého důvodu maminka nemůže své miminko kojit, rozhodně by se za to neměla obviňovat.
Tvorba mléka? Může za to hormon prolaktin
Odborníci nepochybují o tom, že pro ideální kojení je důležité přiložit dítě k prsu co nejdříve, aby se podpořil jeho sací reflex. Zároveň dojde u maminky k povzbuzení další tvorby mléka. Čím více dítě saje, tím více mléka se vytvoří. Mateřské mléko se v prsou tvoří díky hormonu prolaktin, jehož hladina je nejvyšší po porodu, a i když postupně klesá, jeho hladina je vyšší obvykle ještě další tři měsíce, případně po celou dobu, kdy kojí.
Klíčové jsou první hodiny po porodu
Někteří novorozenci mají bezprostředně po narození problémy se přisát. Při kojení v takovém případě mamince pomohou zkušení zdravotníci. Někdy je problém pouze v tom, najít vhodnou polohu, která je děťátku pohodlná. V prvních hodinách se mléka tvoří opravdu hodně, a pokud miminko vypije pouze maličko, může maminka cítit napětí nebo bolesti v prsou, které jsou nalité. To se však velice rychle upraví, když dítě začne pravidelně pít.
Jakmile se jednou už kojení úspěšně „rozjede“, potíže většinou nebývají. Mohou se objevit až po několika měsících, kdy dítěti lezou zoubky a maminku toto sání bolí. Ani to ale není důvod pro odstavení miminka. Po celou dobu by maminka měla o své bradavky co nejlépe pečovat, aby nebyly rozpraskané a bolavé.
Kojení si můžete zpříjemnit
V prvních dnech a týdnech krmí maminka mateřským mlékem z prsu své dítě zhruba každé 2 až tři hodiny. Novorozenec má hlad i v noci. Je proto důležité, aby maminka i její potomek cítili při kojení ten největší komfort. Pomoci může kojicí polštář, který zajistí potřebné pohodlí. Maminka by měla dávat dítěti pít střídavě z obou prsů, aby se mléko tvořilo průběžně a nevznikaly bolestivé stavy, když se ho nedaří z prsu vyprázdnit.
Některé maminky trápí, zda je jejich mléko výživné a zda se ho tvoří dostatek. Jakmile mívá děťátko bolesti bříška nebo jiné zažívací potíže, často si myslí, že za to může mléko. Důvodů však může být mnohem více, a proto ani to by neměl být důvod pro přechod na umělou stravu.
Tip: spoléhejte na sebe a na svůj instinkt. Nenechte se zviklat tím, jak to dělají ostatní maminky nebo jak to bylo před několika generacemi. I když se názory a přístup mění, samotné kojení zůstává stejné.
Leave a comment