Alkohol a kojení
Poškodí to mé dítě, pokud budu při kojení pít víno, pivo, nebo tvrdý alkohol?
Mohlo by, pokud nebudete opatrné. Stejné množství alkoholu, které se dostane do krevního oběhu, se dostane také do mateřského mléka. Přestože se množství alkoholu v jedné sklence vína zdá relativně malé, myslete na to, že vaše dítě je malinké a nemá dostatečně vyvinuta játra. Nemůže tedy zpracovávat alkohol tak dobře, jako vy. U kojenců (mladších tří měsíců) se alkohol zpracovává zhruba poloviční rychlostí než u dospělých.
Studie ukazují, že alkohol může ovlivnit příjem potravy i spánek dítěte. Pokud matka během čtyř hodin před kojením zkonzumuje 1 decilitr vína, 1 míchaný nápoj nebo 1 plechovku piva, přijme dítě o 20% mléka méně než je obvyklé. Poté, co matka vypije alkohol, může kojené dítě zároveň pociťovat ospalost a rychle usnout, bohužel na mnohem kratší dobu, něž je běžné.
Alkohol v mateřském mléce může také ovlivnit vývoj miminka. Ve studii, které se účastnilo na 400 kojenců, bylo zjištěno, že u kojenců, jejichž matky během prvních 3 měsíců pily jeden a více alkoholických nápojů denně, zaostával u ročního dítěte vývoj hrubých motorických funkcí. Bohužel, resp. díkybohu, tato studie nebyla pro kontrolu nikdy opakována.
I když nikdo nezná skutečný účinek alkoholu na kojence, bylo by moudré, abychom se zdrželi jeho konzumace – alespoň na úplném začátku kojení. Někteří odborníci doporučují kojícím maminkám vyvarovat se alkoholu během prvních tří měsíců života dítěte.
Máte-li obavy, že pijete alkohol příliš mnoho, poraďte se se svým lékařem.
Jak si občas dát bezpečně skleničku, pokud kojím?
Vyčkat s kojením nejméně dvě hodiny po požití alkoholu a dát tak čas svému tělu se pročistit. Vaše hladina alkoholu v krvi (a stejně tak hladina alkoholu v mléce) je obecně nejvyšší 30-90 minut po požití alkoholu, ačkoliv se tato doba – čas potřebný ke zpracování alkoholu – liší člověk od člověka.
Svou skleničku si můžete načasovat tak, abyste kojili po co nejdelší době, např. tak, že si ji dáte hned po krmení nebo během jednoho z delších časových úseků, kdy vaše děťátko spinká.
Můžete také mléko odstříkat a uložit před tím, než půjdete na skleničku a pak dát svému dítěti napít z lahve (odstříkání mléka po požití alkoholu nijak nepomůže dostat alkohol z těla rychleji – stále to bude trvat ještě přibližně dvě hodiny)
Krajní možností po požití alkoholu je nakrmit své dítě umělým mlékem.
Ke snížení dehydratace poslouží prokládání alkoholu sklenicí vody. Dobrý nápad je také pořádně se najíst před požitím alkoholu. Obojí pomáhá ke snížení alkoholu v krvi resp. v mléce.
Mohu vypít víc jak jednu skleničku při kojení?
Jste-li kojící maminka, je mnohem obtížnější vypít bezpečně více než jednu skleničku. Čím více nápojů vypijete, tím déle trvá jeho odbourání.
Podle výzkumů zaznamenávajících odbourávání alkoholu z mateřského mléka, spotřebuje-li např. žena o průměrné výšce a váze 55kg 3 drinky za hodinu, bude trvat 7 a půl hodiny, než se z jejího mléka všechen alkohol odbourá. 80ti kilové ženě průměrné výšky to bude trvat přibližně 6 hodin. Vypije-li 65kilová žena průměrné výšky 4 skleničky za hodinu, bude trvat asi 9 hodin, než bude mléko čisté a 80ti kilové ženě by to mělo trvat 8 hodin.
Z toho vyplývá, že pokud jste kojící maminka, je vhodné omezit alkohol na občasnou jednu skleničku.
Pro šedesátikilovou ženu to znamená nepít více než malý panák alkoholu, 2 deci vína nebo 2 piva během 24 hodin.
Vypijete-li příliš mnoho alkoholu a jste opilá, nemá cenu své dítě kojit, když vystřízlivíte. Potřebujete-li mléko odstříkat, zahoďte ho.
Spí-li vaše dítě celou noc, aniž by potřebovalo napít, můžete si k večeru dát více skleniček. Ale ani to nemusí být moudré z důvodů, které nemají nic společného s kojením.:
Nelze se bezpečně starat o dítě, jste-li pod vlivem alkoholu
Není bezpečné spát s dítětem, jste-li pod vlivem alkoholu nebo drog. Tyto omamné látky by mohli narušovat vaše vnímání dětského spánku a pláče. Takže pokud jste pili, neberte své dítě k sobě do postele.
Může pití piva zvýšit produkci mléka?
Ne. Neexistuje žádný vědecký důkaz této lidové moudrosti, že pití piva – nebo jakéhokoliv jiného typu alkoholu – zvyšuje produkci mléka. Za prvé, alkohol tělo dehydratuje a tělo tak ztrácí tekutiny, což může produkci mléka ovlivnit spíše negativně. Pití alkoholu také narušuje hormony, které se podílí produkci mléka. Máte-li pocit, že se vám tvoří málo mléka, poraďte se s laktačním poradcem nebo s lékařem vašeho dítěte.
Leave a comment