Císařský řez: v narkóze nebo při místním znecitlivění?
Právě se vracíte od svého lékaře, který vám řekl, že budete rodit císařským řezem. Důvodů, proč to tak je, bývá několik. Ale zrovna tak samotný zákrok může probíhat dvěma způsoby, a to buď v celkové narkóze nebo v místní anestezii. V čem je rozdíl mezi oběma druhy?
Celková anestezie
Nastupuje rychle, je spolehlivá a účinná. Lékaři maminku před zákrokem uspí, jako kdyby šla na běžnou operaci. Během narkózy není při vědomí. Nemá tedy nad průběhem porodu kontrolu, neslyší, co si lékaři říkají, stejně tak propásne onen vzácný okamžik, kdy se miminko poprvé nadechne. Poprvé si děťátko může přiložit k prsu, až bude opět zcela při vědomí. Doba mezi porodem a prvním kontaktem maminky s ratolestí se tak v tomto případě prodlužuje oproti anestezii lokální. Zrovna tak se mohou dostavit i nepříjemné stavy po odeznění narkózy, nejčastěji to bývá nevolnost nebo bolesti hlavy.
Lokální anestezie
Při lokální anestezii nutno počítat s tím, že než mohou lékaři přikročit k císařskému řezu, trvá to obvykle o něco déle než při klasické narkóze. Výhod je několik. Maminka je celou dobu při vědomí a jestliže je na sále její partner, může s ním po celou dobu mluvit. Zároveň má možnost přiložit si miminko na tělo hned po porodu, pokud samozřejmě nenastanou nějaké komplikace. To samé platí i pro přiložení dítěte k prsu. To je důležité pro rychlou podporu sacího reflexu. Dodejme ještě, že u lokální anestezie se rozlišují dva druhy, a to epidurální a spinální.
Než se lékaři definitivně rozhodnou pro to, jakým způsobem porod císařským řezem provedou, musí zhodnotit zejména zdravotní stav maminky a děťátka. Svoji roli také hraje čas, tedy jak naléhavý porod je. Porodníci také přihlédnou i k přání rodičky, potažmo rodičů, pokud je partner na sále přítomen.
Leave a comment