Hormonální změny šestinedělky – na co se připravit?
Držíte v náručí své čerstvě narozené miminko a vaše radost a štěstí nebere konce. Dnem porodu začíná období šestinedělí, které ale přináší i některá úskalí. Přeci jen, přivést na svět dítě je pro organismus velká zátěž, a tak nějakou dobu trvá, než se vše vrátí do normálu. Změny se odehrávají nejenom v oblasti fyzické, ale především hormonální a také psychické. Pojďme se na ně podívat blíže.
Když se tělo vrací do normálu
Hormonální smršť, která se prožene naším organismem během těhotenství a šestinedělí, může znamenat velký nápor. Jsou ale i ženy, které tímto obdobím projdou bez větších výkyvů. Zásadní změnou je tvorba hormonu prolaktinu. Díky němu se tvoří mateřské mléko a maminka je schopná kojit. Hladiny tohoto hormonu v prvních hodinách a dnech po porodu kolísají. Jakmile se kojení ustálí, přizpůsobí se tomu i tvorba prolaktinu.
Děloha se začíná svinovat a zmenšovat. A to i díky hormonu oxytocinu, který se uvolňuje během laktace. Sliznice v děloze, kde byla placenta, se postupně obnovuje. Žena to pozná podle takzvaných očistek, které se zkraje podobají menstruační krvi, pak hnědnou, až nakonec zesvětlají. Během této doby by maminka měla dbát na zvýšenou hygienu. Zároveň se hojí drobná poranění, která mohla vzniknout během porodu.
Radost, únava a poporodní blues
Únava, nezměrná radost, vyčerpání, štěstí – tyto pocity obvykle porod provázejí, a to v různé intenzitě, a střídají se. Hodně se v poslední době hovoří o takzvaném „poporodním blues“ – obvykle třetí až sedmý den po porodu se maminka může cítit bezdůvodně sklíčená, někdy pláče nebo ji přepadají pochybnosti. I to je důsledek měnících se hormonů a není to nic neobvyklého. Pokud by to ale trvalo déle, než několik dnů, a vyskytly se další psychické problémy, je na místě vyhledat odborníka.
Tip: nepodceňujte šestinedělí, dělejte maximum pro své dítě, ale i pro sebe. Nechtějte mít vše v dokonalém pořádku, na to je dost času, až toto náročné období pomine.
Leave a comment