Co se děje s dělohou – od porodu až do konce šestinedělí
Děloha dospělé ženy má tvar hrušky a slouží k tomu, aby v ní maminka mohla devět měsíců nosit své nenarozené děťátko. Je to zajímavý orgán, který se dokáže úplně fantasticky měnit. Zatímco běžná velikost je zhruba na délku 7 cm a na šířku cca 5 cm, v těhotenství se dokáže díky své elasticitě mimořádně zvětšit. Pak se zase děloha pomalu vrací do své původní velikosti.
Děloha poskytuje embryu v první řadě ochranu. Roste spolu s miminkem. U žen, které již rodily, nemusí být děložní svalovina tak pevná, a tak je těhotenské bříško vidět dřív. Velikost dělohy je odvislá nejen od velikosti plodu, ale záleží i na objemu plodové vody.
Před porodem váží děloha až jeden kilogram
Běžná hmotnost dělohy se pohybuje okolo 70 gramů. Ve chvíli, kdy maminka míří na porodní sál, bývá hmotnost dělohy úctyhodná, často se vyšplhá až na jeden kilogram. Z toho je jasné, jak velkou změnou během devíti měsíců prošla. Děloha nebývá úplně uprostřed, ale spíše vpravo, podle toho, jak je v dutině břišní uloženo tenké a tlusté střevo.
Jak jsme už uvedli, děloha je přímo zázračný tělesný orgán. Hned po porodu se začne pomalu svinovat do své původní podoby a velikosti. Vše ale má svůj čas, na konci šestinedělí děloha obvykle váží přibližně 80 gramů, většinou trochu více než před otěhotněním.
Samotné zavinování některé prvorodičky necítí. Jiné to vnímají jako slabé kontrakce, které se ozývají hlavně ve chvíli, kdy maminka kojí. Je to tím, že během kojení se vyplavuje do krve oxytocin. Právě ten způsobuje kontrakce, v tomto případě samozřejmě mnohem mírnější než při samotném porodu. K tomu, aby se děloha normalizovala, napomáhá, když je v teple. Některé ženy si pochvalují i aromaterapii, tedy působení vhodných vůní.
Co v těhotenství jíst a čemu se raději vyhnout
Každá těhotná žena má jiný apetit i vztah k jídlu. Některé hlavně začátek gravidity doslova protrpí a prakticky vše, co snědí, se jim v žaludku dlouho neudrží. Jiné snášejí těhotenství dobře a užívají si zejména ve druhém trimestru, kdy se dostavují takzvané těhotenské chutě. Často si dopřávají něco, čemu se až dosud vyhýbaly, nebo kombinují pokrmy a potraviny zdánlivě nekombinovatelné.
Přesto však existují jídla nebo ingredience, jimž by se nastávající maminka měla raději vyhnout. Nejčastějším důvodem bývá například riziko případné nákazy nebo zdravotních komplikací. Co si tedy v těhotenství raději odepřít?
Pozor na syrové maso a vejce
V první řadě je to syrové nebo tepelně špatně zpracované maso. Možná namítáte, že syrové maso nejíte. V pořádku. Ale opatrnost je na místě třeba i ve chvíli, kdy vaříte a ochutnáváte. Právě maso nemusí být dobře propečené nebo uvařené. V takovém případě hrozí například listerióza.
Stejně tak syrová nebo nedovařená vejce v sobě skrývají nebezpečí nákazy salmonelou. Ale nemusí jít jen o vajíčka jako taková, je nutné dávat pozor třeba i na některé zákusky, krémy nebo zmrzliny.
Také mléčné výrobky je třeba důkladně zpracovat předtím, než si je maminka dopřeje. Nepasterované mléko by mohlo rovněž způsobit zdravotní problémy.
Vynechte alkohol, exotické pokrmy a kávu
O kávě, energetických nápojích nebo alkoholu není nutné se příliš rozepisovat. Tyto nápoje by těhotná žena konzumovat neměla, pokud chce, aby se děťátko zdravě vyvíjelo a narodilo se v pořádku.
Na jídelní lístek nepatří ani pokrmy příliš tučné, kořeněné, smažené nebo takové, po kterých se rychle přibývá na váze. Stejně tak jsou nevhodné i ty, co obsahují „prázdné kalorie“. Většinou jde o jídla, která nám sice chutnají, ale tělo z nich žádný extra prospěch nemá. V těhotenství zrovna tak není dobré příliš experimentovat s exotickými nebo úplně neznámými pokrmy, jsme-li například v zahraničí a nevíme vůbec nic o složení konkrétního pokrmu.
Leave a comment