I otcové zažívají po porodu stres

Výzkumy ukazují, že zatímco v minulosti trpěly poporodními depresemi výhradně ženy (nebo jsme si to alespoň mysleli), dnes už se situace čím dál tím častěji týká i mužů. Jaké jsou nejčastější důvody, které za tímto fenoménem stojí?

Nová, tatínkovská role

Příchod miminka je nepochybně krásnou novinou. Nicméně jak maminka, tak i novopečený tatínek se musí ztotožnit s novou rolí, kterou rodičovství přináší. Otec může začít pochybovat, jestli se o dítě zvládne postarat a zda bude dobrým tátou. K náladě nepřidá ani fyzické vyčerpání způsobené nekvalitním spánkem.

Žena a její změna

Mezi významné stresující faktory patří emocionální nerovnováha partnerky včetně výkyvů nálad a případné poporodní deprese. Muž si v takových chvílích připadá bezradný, neví, jak by mohl své ženě ulevit a podpořit ji. Situace je o to horší, pokud má za sebou partnerka těžší porod, u kterého byl muž přítomný, takový zážitek depresivní stavy často stupňuje.

Odsunutí „na druhou kolej“

K pocitu deprese přispívá i fakt, že vztah páru se po porodu změní. Čerstvá maminka se v miminku často vzhlédne a věnuje mu veškerý volný čas, což spousta partnerů vnímá podvědomě negativně. Stupňující se únava ženy koliduje se sexem. Tatínkové pak mají pocit, že byli odsunuti na druhou kolej a že se vše točí kolem ratolesti. Tento pocit ještě zesílí, pokud jde stranou i sex a partnerské chvilky.

Velká zodpovědnost

Uvážíme-li klasický model rodiny, kdy žena zůstane s potomkem doma a muž chodí do práce, je jasné, že rodinu v tuto chvíli živí právě on a že zajištění financí se stává výhradně jeho povinností. To často vede k pocitu velké zodpovědnosti a strachu ze selhání či z neschopnosti se o své blízké postarat.

Jak tedy poporodní depresi tatínků řešit? Většinou se situace po nějaké době sama ustálí, čemuž napomáhá určité nastolení rutiny, která se časem vytvoří. Pokud ale problémy přetrvávají, doporučuje se navštívit psychologa.

Kategorie: Porod

Leave a comment