13. týden těhotenství aneb II. trimest těhotenství
Miminko v tomto období rychle roste. Podstatně se mění především velikost tělíčka. Hlava roste také, ale již o něco pomaleji.
Oční víčka jsou ještě stále srostlá. V ústech pod dásní se objevuje základ mléčných zubů. Dále se vyvíjí i ušní boltce.
Postupně začínají pracovat ledviny, které produkují moč ta je poté vylučována do plodové vody, kterou zpětně miminko polyká a jeho ledviny ji přefiltrují. Střeva se přesouvají na své místo a zaniká pupečníková kýla. Játra a slinivka břišní již také začínají fungovat, tvoří se žluč a inzulín.
Co se děje s Vaším tělem?
Je možné, že se v prsou začne objevovat mlezivo neboli kolostrum. Mlezivo je nažloutlá tekutina, která je bohatá na obranné látky, vitamíny a je první výživou pro miminko po porodu. Někdy se objevuje již jako příznak těhotenství.
Mohou Vás začít trápit otoky nohou. Otékání nohou bývá především problém 3. trimestru, ale může se objevit také v tomto období, nejčastěji při dlouhém stání nebo sezení. Nejsnadněji v tomto případě otokům předejdete změnou polohy. Je také vhodné odpočívat s nohami ve zvýšené poloze.
V těhotenství je určitě důležité myslet i na pohybovou aktivitu, pokud nemáte nějaké zdravotní problémy, které by vás v pohybu omezovaly. Dnes existuje mnoho druhů těhotenských cvičení, stačí si jen vybrat to správné, které bude vyhovovat právě Vám – těhotenské cvičení na míčích, pilates, plavání, gravidjoga atd. Vhodné jsou i „obyčejné“ procházky do přírody. Ať už si zvolíte jakoukoliv formu pohybu, měla by být pro vás především příjemná a uvolňující.
Cvičení může odpomoci od nejrůznějších obtíží, jako je bolest zad, zácpa, otoky, a také díky endorfinům, které se při cvičení vyplavují odbourává i stres. Pokud jste před těhotenstvím nebyla zvyklá cvičit, nevadí, je ale vhodné začít s cvičením, které není pro začátek příliš intenzivní, např. gravidjoga, pilates pro těhotné nebo pravidelné procházky.
Leave a comment