11. týden těhotenství, už máte v bříšku "plod"

Od tohoto týdne těhotenství se miminko nenazývá embryem, ale označuje se jako plod.
Ke konci tohoto týdne jsou již vyvinuty skoro všechny hlavní orgány. Vaše miminko tímto překonává nejzranitelnější období svého vývoje. Nyní dosahuje délky 5 – 5,5 cm a můžeme ho velikostí přirovnat k malé švestičce. Srdce čerpá krev do všech hlavních orgánů těla. Postupně se také zjemňují rysy v obličeji. Na povrchu jeho tělíčka se postupně vytvořila i jemná vrstva pokožky a tvoří se i zvláštní vrstva - základ pro nehty.

Hladiny hormonů ve vašem těle se v tomto období stabilizují. Stále ale hormonální změny, ovlivňují Vaše tělo. Působí např. na sliznici dutiny ústní. Je vhodná zvýšená péče o Vaše zuby, protože jsou náchylnější k vyšší kazivosti. Důležitá je též návštěva vašeho zubaře alespoň dvakrát během těhotenství. Tyto změny ale mohou mít i pozitivní vliv, což se odráží na stavu vaší pleti, která vypadá zdravěji.

Rostoucí hladina hormonů, zejména progesteronu v těhotenství může způsobovat zácpu. Střevo se rozšíří a zpomaluje se pohyb potravy ve střevě. Zácpa může být způsobena nejen tím, že tělo zadržuje vodu, ale může se objevit při nedostatku pohybu či nesprávném pitném režimu. Pozitivně proti zácpě působí vyšší hladina vlákniny ve stravě. Zdrojem jsou především zelenina a ovoce – čerstvé, sušené, ale i kompotované. Dalším zdrojem jsou také ovesné vločky nebo celozrnné pečivo. Vhodné je také nejen zvýšit příjem tekutin, ale též zakysaných mléčných výrobků, jako například jogurtů. Bojovat proti zácpě lze i dostatečnou pohybovou aktivitou, kdy stačí i lehká procházka každý den. Existují též potraviny, které naopak mohou zácpu zhoršit či přímo způsobit, a proto je dobré se jim při těchto problémech vyhnout nebo je alespoň omezit – bílé pečivo, sladkosti, banány, mrkve.

Se zácpou často souvisí hemeroidy, což jsou vlastně křečové žíly kolem konečníku. Mohou být nepříjemné, bolestivé a krvácet. Zmírnit bolest může balíček s ledem nebo sedací koupele z dubové kůry, které mají stahující účinek a řeší i případné krvácení hemeroidů.

Může se objevovat častější nucení na močení. Což způsobují jak již zmíněné hormony, tak i rostoucí děloha, která je už tak velká, že může pomalu tlačit na močový měchýř. I přes tyto pocity neustále plného močového měchýře je důležité dodržovat pitný režim, mimo jiné i pro snížení rizika močové infekce.

Leave a comment