7. týden těhotenství. Nevolnost a bolavá prsa, zkuste zázvor, opravdu pomáhá.
Tělo se stále přizpůsobuje těhotenství a rostoucímu miminku, kterému se pomalu tvoří jednotlivé části obličeje, orgány a formují se končetiny. V tomto období je miminko velikostí přirovnatelné borůvce. Nejen pro správný vývoj miminka, ale především pro fyzickou a duševní pohodu maminky je důležitý přiměřený pohyb a pestrá strava.
V tomto období se již objevují první potíže v podobě bolesti prsou, nevolnosti, zvracení, častější močení, ale i změny nálad.
Celé těhotenství je tělo budoucí maminky ovládáno hormony. Ty mohou i za zvýšenou citlivost a někdy i nepříjemnou bolest prsou. Hormony působí na změny prsní tkáně, proto se prsy zvětšují a začíná se tvořit kolostrum. Kolostrum neboli mlezivo je nažloutlá tekutina, která je bohatá na obranné látky, vitamíny a je první výživou pro miminko po porodu.
Se všemi těmito obtížemi může pomoci správně zvolená podprsenka. Dnes již můžeme sehnat hezky vypadající těhotenské podprsenky, které jsou často řešeny i jako kojící. Vhodné jsou též sportovní podprsenky, které nemají kostice. S přihlédnutím ke zvýšené citlivosti, je dobré volit raději přírodní materiály.
Nevolnosti, které jsou často spojeny i se zvracením, také souvisí se zmíněnými hormonálními změnami. Pokud jde o ranní nevolnosti, může pomoci, když si před vstáváním vezmete pár sušenek nebo sucharů a zapijete douškem vody. Důležité jsou také menší porce jídel, snažit se co nejvíce se vyhnout pachům nebo jídlům, které nevolnost vyvolávají. Většinou se jedná o kořeněná nebo velmi tučná jídla. Nevolnosti mohou způsobit i nevětrané prostory a horko. Od těhotenských nevolností může pomoct i zázvor. V těhotenství se nejčastěji využívá v podobě lízátek, kandovaného zázvoru nebo zázvorového čaje. Při dodržení denního dávkování není nijak nebezpečný. Doporučené dávkování: maximálně 1 gram/den sušeného nebo 4 gramy/den čerstvého zázvoru. S nevolností můžeme bojovat i pomocí aromaterapie. Za vyzkoušení určitě stojí mandarinkový olej, např. v podobě koupelového či sprchového oleje. Použití aromatických olejů je samozřejmě velice individuální záležitost. Důležité je především používání olejů v nižší koncentraci.
Zmíněný mandarinkový olej může pomoci i při změnách nálad. Mandarinka má velmi osvěžující vůni působící pozitivně na naši náladu, dokáže povzbudit, ale má i uklidňující účinek.
Leave a comment