Koupání novorozence a péče o pokožku
V posledních letech platí, že méně bývá více. Řeč je o koupání novorozence. Zatímco před dvaceti, třiceti lety maminky denně připravily vaničku, aby miminko vykoupaly, dnešní rodiče od této pravidelnosti upouštějí. Nejčastěji proto, že koupání 3 – 5x týdně je k pokožce šetrnější než každodenní.
Teplotu vody pečlivě kontrolujte
Nicméně spousta věcí zůstala stejná. Stále platí, že teplota vody by měla být cca 37 °C. Pokud používáte vaničku, dejte do ní speciální lehátko, aby miminko mělo podepřenou hlavičku a záda. Řada novorozenců se chce reflexivně něčeho pevného zachytit. Jestliže při koupeli asistuje babička nebo druhý rodič či jiný dospělý, stačí děťátku nabídnout k úchopu prst. Dítě ho stiskne a většinou přestane plakat. Jsou ovšem kojenci, kteří si koupel užívají prakticky od prvního dne, oporu nepotřebují a nemají ani důvod k pláči.
Nejdřív obličej, pak tělo
Miminko koupeme opatrně a používáme kosmetiku, která je k dětské pokožce mimořádně šetrná. V prvních týdnech nepotřebujeme ani dětský šampon, k omytí vlásků postačí mýdlo, které máme na tělo. Vlásky nebývají husté, stačí je vysušit osuškou.
Koupel: raději krátká a bez cákání!
Dítě by mělo na koupel přivykat postupně. Začínáme maximálně na pěti minutách. Nejprve žínkou jemně omyjeme obličej a pak tělíčko. Na miminko by voda neměla zbytečně šplíchat, aby mu to nebylo nepříjemné a nezískalo ke koupání odpor.
Po koupeli ho opatrně vyjmeme z vaničky, položíme na podložku a opatrně osušíme tak, abychom nedráždili pokožku. Čím méně kosmetických přípravků používáme, tím lépe. Někdy se ale neubráníme mastičkám, které zabraňují opruzeninám nebo jiným kožním problémům.
Tip: místo plastové vaničky můžete použít pro koupání miminka speciální kyblík, kde voda tak rychle nevystydne. Někomu však může manipulace připadat méně pohodlná než s vaničkou, ovšem je to ideální řešení v rodinách, kde je málo místa.
Leave a comment