Spánek novorozence
Když se maminka vrátí domů z porodnice, návštěvy si podávají dveře, aby se podívali na děťátko. Jen málokdo však má to štěstí, že by mrňousek byl po celou dobu návštěvy vzhůru. Kojenec totiž v prvních týdnech většinu času prospí. Je to dáno mimo jiné tím, že vývoj probíhá velice rychle, což vyžaduje hodně energii. Tu miminko načerpá právě spánkem.
Novorozenec prospí až 20 hodin denně
Zkraje miminko nerozlišuje, jestli je den nebo noc. Budí se nejčastěji tehdy, když má hlad, je mu zima nebo potřebuje přebalit. Během šestinedělí prospí novorozenec v průměru okolo 18 hodin denně, ale bývá to individuální. Zhruba po měsíci se režim spánku a bdění ustálí, noční buzení už není tak časté. Postupně, jak se celková doba spánku zkracuje, bývá miminko častěji vzhůru přes den.
Jestliže novorozenec drtivou část dne prospí, je to v pořádku, nejde o nic neobvyklého. Navíc, u každého z nás bývá potřeba spánku individuální, a to lze vypozorovat už i u maličkých dětí. Některé maminky bývají překvapené, protože zatímco prvorozené dítě spalo špatně, druhorozené lépe usíná a nebudí se v noci tak často.
Na zádech nebo na boku?
Pokud jde o polohu miminka při spánku, asi nejčastěji vidíme, jak novorozenec leží na zádech, hlavičku na stranu, ručičky rozhozené do stran. To, jaká poloha je nejvhodnější, je diskutabilní a stále se mezi odborníky vedou na toto téma diskuse. Někteří totiž zastávají názor, že spánek na zádech je nejbezpečnější, protože když miminko spí na boku, hrozí jeho překulení na bříško. To je zase podle některých teorií méně vhodné, zejména s ohledem na případné potíže s dýcháním nebo dokonce s ohledem na riziko syndromu náhlého úmrtí kojence.
Zhruba ve 4. a 5. měsíci věku si miminko už hledá vhodnou polohu samo a usíná v té, která mu nejvíce vyhovuje. Také se v noci nebudí tak často a jeho denní režim se obvykle ustálí, i když až do jednoho roku věku dítěte se to stále ještě mění.
Miminko špatně spí? Zkuste „umělou dělohu“!
Chcete-li mít děťátko stále na očích, výborně poslouží relaxační pelíšek. Nezabírá mnoho místa, dá se snadno přenášet z místa na místo a oceníte ho zejména při návratu z porodnice domů. Ne náhodou se tomuto pelíšku říká „umělá děloha“ díky jeho pohodlnému tvaru. Miminko cítí při spánku podobnou oporu, jakou mělo u maminky v bříšku, a proto mnohem lépe usíná a je v klidu.
Tip: nenechte se znepokojit, pokud má dítě tzv. převrácený režim, tj. ve dne víc spí a v noci je častěji vzhůru. Odpočívejte i přes den, pokud to jde, a věřte, že je to jen otázkou času, kdy se to obrátí.
Leave a comment